
A Sic Itur Ad Astra folyóirat szerzők jelentkezését várja a vallási irányzatok és felekezetek együtt és egymás mellett élésével, illetve konfliktusaival foglalkozó lapszámához. A 20. század második felében a konfesszionalizációs paradigma térnyerésével új kutatási irányok nyíltak a felekezetszerveződés, a felekezetek közötti érintkezés, illetve a vallási irányzatok értelmezési lehetőségeiben. A vallási felekezetek és irányzatok intézményesülésének vizsgálata változatos írott és képi forrásokon, tárgyi emlékeken és tereken keresztül tudományterületeket összekötő, multidiszciplináris kutatásokat ösztönzött. Ezekhez kapcsolódva a lapszámban megjelenő tanulmányok a felekezetek és vallási irányzatok társadalom- és kultúrtörténeti összefüggéseit, az egyházak hatalommal és a különböző társadalmi rétegekkel való kapcsolódásait újszerű szempontrendszert követve járják körül.
A lapszám egymás mellett kívánja megszólaltatni a felekezeteken belüli és felekezetek, illetve vallási irányzatok közötti konfliktusokkal terhelt, vagy épp azoktól mentes egymás mellett élést különböző történeti korszakokban vizsgáló kutatókat, továbbá publikációs felületet kíván biztosítani a fiatal kutatók kritikai igényű, problémaorientált kutatásainak is. A folyóirat várhatóan 2026 nyarán megjelenő számába az interdiszciplinaritás igényét szem előtt tartva várjuk a különböző tudományterületekről – történettudomány, irodalomtudomány, vallástudomány, néprajz, szociológia, kulturális antropológia, muzeológia, kulturális örökség – érkező kutatók írásait, akik a téma magyarországi vagy magyar kötődésű eseteit vizsgálják.
Olyan elméleti és tudományos igényességgel, problémaközpontú megközelítésmóddal írt tanulmányokat várunk 40–60,000 leütés terjedelemben, amelyek a következő témák valamelyikére reflektálnak:
- zsidó és keresztény együttélés kérdései
- vallási irányzatok és felekezetek együttélése
- vallási irányzat, felekezet, egyház – értelmezési keretek és terminológia
- a konfesszionalizáció kutatásmódszertani sajátosságai és kihívásai
- az állam és az egyházak viszonya, valláspolitika
- felekezetképződés lokális szinten, társadalmi önszerveződés
- felekezetiség és abból eredő társadalmi konfliktusok
- ünnepek, rituálék, szokások, az érintkezés színterei
- felekezetek és irányzatok közötti párbeszéd és műfajai (nyomtatványok, irodalmi művek, sajtó)
- képi ábrázolások, tárgyi emlékek és épített környezet, kulturális örökség
- különböző társadalmi rétegek és csoportok viszonyulása az egyházakhoz
- különböző vallások egymáshoz való viszonya
Az 1500–2000 leütés terjedelmű absztraktokat 2025. április 30-ig várjuk a felelős szerkesztők, Mezei Hanna Mónika (mezei.hannamonika@gmail.com) és B. Székely Dorottya Piroska (szekelypiri20@gmail.com) e-mail címére. A tanulmányok mellett recenziókat, könyvismertetéseket is várunk maximum 10.000 leütés terjedelemben tematikai megkötés nélkül, a szerkesztőkkel előzetesen egyezetetett kötetekről. Az absztraktok elfogadásáról a felelős szerkesztők 2025. május 20-ig döntenek. A tanulmányok leadási határideje: 2025. augusztus 31.